20 december, 2024

Först av allt vill vi tacka för engagemang under 2024 – från er familjer genom nätverkande här på plattformen, deltagande på fysiska eller digitala familjeträffar och deltagande i enkäter, intervjuer och paneler kring olika sakfrågor och initiativ.

Vi vill också rikta ett stort tack till företags-, samarbetspartners och finansiärer som tillsammans på olika sätt bidragit till att förflytta både sitt eget och vår organisations arbete. Under 2024 har vi bland annat haft uppdrag och samarbeten tillsammans med Skistar, IKEA, Child X, Valcon, Samhällsnytta AB (Karlstad universitet) och pågående arbeten för Vårdansvarskommittén och Socialtjänstens omställning, YRGO, Varbergs kommun, Lindholmen Sciencepark samt haft värdefullt stöd av Kungaparets BröllopsfondAshoka och EU.

Tillsammans tar vi viktiga steg i riktningen mot visionen om ett på riktigt inkluderande samhälle – för varje barn, varje familj!

Intresset för universell design ökar, men än kvarstår mycket arbete…

2024 har intresset för inkluderande och universell design nått betydligt bredare än någonsin tidigare, och tillgänglighet är nu högt på agendan hos många företag och organisationer. 2025 är också året då den nya lagen baserad på EU:s tillgänglighetsdirektiv träder i kraft vilket också ger ytterligare momentum för många organisationer att satsa på framtagande av verkligt inkluderande tjänster och produkter.

Samtidigt följer vi hur stöd för familjer med barn med funktionsnedsättning i Sverige ständigt minskas och dras in, hur insatser i skola och omsorg på många håll brister och hur det fragmenterade hälso- och sjukvårdssystemet lämnar föräldrar, barn och unga i ohållbara situationer. En samhällsutveckling som vi under 2024 bland annat var med och belyste tillsammans med andra funktionsrätts-organisationer i en gemensam Alternativrapport till FN och påtalade att det är en utveckling som måste få en vändning!

Flera nyheter från Our Normal under 2025!

Nästa år planerar vi lansera ett helt nytt initiativ för företag och organisationer som vill arbeta mer systematiskt med universell och inkluderande design. Vi kommer också djupdyka i nya spännande projekt och samarbeten som rör inkluderande innovation inom digitala tjänster – självklart med fortsatt utgångspunkt i att lyfta och få involverade aktörer att lyssna till riktiga röster och vardagsberättelser från oss familjer.

2025 kommer vi från Our Normal också presentera både nya träffkoncept och digitala träffar för familjer att nätverka. Mer om detta i våra kanaler framåt – följ oss gärna via nyhetsbrev och på våra sociala medier!

Varma julhälsningar och på återseende 2025!
/Our Normal-teamet

 

Röd text: God Jul och Gott Nytt År!

Bli del av en stöttande gemenskap!

Att skapa en profil på Our Normal är enkelt och helt kostnadsfritt. Profilsidorna är enbart synliga för andra medlemmar. Bli en del av gemenskapen för att kunna ta nya kontakter och finnas där för andra familjer!

Läs mer

Missa aldrig en nyhet från oss

Ange din e-postadress för att få vårt nyhetsbrev. (Vi lovar att bara skicka nyhetsbrev lagom ofta! Du kan enkelt avsluta din prenumeration när du vill.)
Our Normal